
Якщо ваші права чи законні інтереси порушила юридична особа, за їх захистом та відновленням потрібно звернутися до суду — подати цивільний чи господарський позов. Вибір категорії судочинства залежить від того, хто є позивачем – громадянин чи юридична особа або ФОП.
Особливості цивільного позову до організації
Якщо ви, як громадянин, бажаєте звернутися до суду з позовом до юридичної особи, то такі відносини в більшості випадків регулюватимуться цивільним процесуальним законодавством.
Отже, з метою звернення до суду з позовом до певної організації в порядку цивільного судочинства Вам слід виконати вимоги, передбачені цивільним процесуальним законодавством.
Як подати цивільний позов до юридичної особи:
- Визначитися з предметом позову.
- Визначити, якою є вимога до відповідача — майновою (наприклад, стягнення заборгованості, визнання права власності) чи немайновою (наприклад, визнання договору недійсним) з метою сплати судового збору. Нагадаємо, що нещодавно Вищий суд роз’яснив, як трактувати юридичну колізію щодо сплати споживачами судового сбору.
- Визначитися з підсудністю справи, тобто, до якого саме суду ви звертатиметеся з позовом до юридичної особи. Слід враховувати, що під час визначення підсудності в деяких випадках необхідно керуватися не лише правилом загальної підсудності (позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням), але й правилами альтернативної та виключної підсудності.
- Зібрати всі докази, зокрема, письмові – оригінали чи копії відповідних документів, які обґрунтовують позовні вимоги і обставини справи.
- Письмово викласти зміст позовних вимог та обставини справи у вигляді позовної заяви. Додати до заяви докази у вигляді додатків. Основні вимоги до форми і змісту позовної заяви встановлює стаття 119 ЦПК України, перед оформленням заяви та подачі до суду цю статтю треба уважно вивчити.
- Оформити позов з додатками відповідно до вимог статті 119 ЦПК України та подати до суду. Позов можна надіслати на адресу суду цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення поштового відправлення або подати у загальну канцелярію і отримати від працівника суду відповідну відмітку про прийняття.
Якщо ви дотримались всіх перелічених вимог щодо форми, то суд своєю ухвалою відкриває провадження у цивільній справі і призначає справу до розгляду.
Якщо під час оформлення заяви та її подачі до суду якісь вимоги були порушені, то суддя залишить позовну заяву без руху і надасть вам строк для усунення недоліків. Але майте на увазі, що цей строк не може перевищувати 5 днів з дня отримання позивачем ухвали.
Особливості господарського позову до організації
Якщо ви, як юридична особа або фізична особа-підприємець (ФОП — ред.), бажаєте звернутися до суду з позовом до іншої юрособи чи ФОП, то такі відносини регулюватимуться господарським законодавством.
Якщо відносини між сторонами є майновими, то відповідачем по справі в господарському процесі може бути також орган влади. Проте якщо предмет спору є немайновим — наприклад, стосується оскарження ухвалених органом влади актів, то доведеться звертатися з позовом в адміністративному порядку. Але щоб знизити ризики виникнення спорів, потрібно перевіряти надійність контрагента перед укладанням договору.
В цілому, процедура подання заяви в господарському процесі досить схожа з процедурою цивільного позову, однак має свої відмінності.
По-перше, вимоги до позовної заяви встановлюються статтею 54-58 ГПК.
По-друге, необхідно звернути увагу на правила підсудності справ господарським судам. Господарсько-процесуальний кодекс (ГПК), на відміну від Цивільного-процесуального, розрізняє територіальну і виключну підсудність.
По-третє, на відміну від цивільного процесу, в господарському від позивача вимагається також додавати до позовної заяви:
- відомості про ваші спроби досудового врегулювання спору: копія надісланої відповідачу претензії та інших листів, повідомлення про вручення цих документів відповідачу та отримані відповіді;
- докази відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Ксенія Кіщак
Головний юрисконсульт
Міжнародна консалтингова компанія «Бондар»