Соціальний бізнес в Україні: жіноча косметика замість благодійних внесків


соціальне підприємство "Миті"
фото: Facebook-сторінка "Митей"

Варити духмяне мило та косметику, аби робити світ кращим і полегшувати життя тим, кому важко боротися самотужки. Саме так можна охарактеризувати місію київського соціального підприємства «Миті». Ідею його створення засновниця і директорка привезла із Сполучених Штатів, справу ж почала власним коштом, аби не зв’язуватися з кредитами.

Бізнес ще молодий, але його учасники на практиці набираються досвіду і не бояться, коли щось іде не за попереднім планом.

Відсутність капіталу не перешкода

Ідея створення соціального підприємства у його засновниці і очільниці, виконавчої директорки БО «100% життя. Київський регіон» Лади Булах народилася під час стажування у Вашингтоні. «Там – інший підхід до цього явища, у Америці почесно мати такий бізнес», — зазначає вона.

Підприємство по виробництву косметики з’явилося у вересні 2016 року, а перша його продукція — у листопаді. Труднощі, із якими довелося зіштовхнутися спочатку – відсутність первинних коштів на проект. Аби не зв’язуватись із кредитами, у справу Лада вклала родинні гроші і гроші колег – близько 50 тисяч гривень. Цю суму, зокрема, витратили на придбання натуральної сировини для виробництва мила, професійного принтера для виготовлення етикеток.

Засновниця "Митей" Лада Булах

Засновниця «Митей» Лада Булах

Пошук клієнтів соціальне підприємство розпочинало із участі у передсвяткових ярмарках у великих столичних торгових центрах. Нині у Києві є магазин-майстерня «Митей» — його відкрили взимку 2017 року.

Назва підприємства, як каже Лада Булах, має декілька контекстів. «Це — миттєвості, моменти життя. Проте мій чоловік зауважив, що миттєвості – задовге слово, тож зупинилися на короткому — «миті». Окрім того, це слово асоціюється із чистотою, наприклад, митими руками. Нині наш слоган – «Створи свої миті задоволення!», адже у жінок – а це 99% наших клієнтів – залишається не так багато часу на себе», — розповіла вона.

Непотрібний заробіток

Від початку своєю місією «Миті» вважали створення можливостей для самореалізації та фінансової самостійності людей з особливими потребами (внутрішньо переміщених осіб, людей у складних життєвих обставинах, ВІЛ-позитивних).

Засновники соціального бізнесу розраховували на те, що працевлаштовуватимуть клієнтів благодійної організації, засновницею якої є Лада Булах, адже ті зазвичай відчувають брак коштів або їм просто набагато складніше знайти роботу. Проте великої зацікавленості у заробітку підопічні «100% життя. Київський регіон» не виявили – зголосилися лише четверо, нині залишилася лише одна людина. Якраз у в той час керівництво «Митей» дійшло висновку, що на виробництві засобів гігієни мають працювати фахівці – це мінімізує плинність кадрів та забезпечує стабільне виконання процесів на виробництві і продажів в магазині.

Втім, від ідеї працевлаштування підопічних благодійного фонду тут усе ж не відмовились. За словами Лади Булах, у планах підприємства – відкриття нового цеху з виробництва і продажу сухих фруктових чаїв. Остаточно комплектуватимуть їх із сировини на підприємстві. А от до сушіння ягід, трав і фруктів удома хочуть залучити клієнтів організації.

Це не вимагатиме від працівника вищої або специфічної освіти, та і навантаження можна варіювати відповідно до можливостей конкретної особи, адже потенційно працівниками будуть люди, що живуть з інвалідністю.

Заробляти, а не просити гроші

Наразі на підприємстві отримують зарплати дві людини – адміністратор інтернет-магазину та професійний кремовар, яка працює дистанційно в Рівному. Інколи для створення етикеток також залучають дизайнера.

Оскільки постійних, вмотивованих робітників із числа підопічних поки знайти не вдається, підприємство дещо змінило соціальну концепцію — від зими цього року виділяє кошти на адресну благодійність. Це – 3-4 тисячі гривень щомісяця.

Кошти йдуть на потреби конкретних людей, які опинилися у складних ситуаціях чи потребують екстреної допомоги. Рішення про таку допомогу приймають колегіально, про те, що зроблено, звітують на сайті «Митей» та на сторінці у Facebook. «Про такі ситуації ми зазвичай дізнаємося від соціальних працівників (я, зокрема, беру участь у роботі комісії Київської Міської ради з соціальної політики та охорони здоров’я), від інших громадських організацій, і навіть через Facebook», — каже Лада Булах.


Ми хочемо бути сучасним економічно успішним підприємством, яке робить ставку на якість продукції, а не просить у покупців гроші на благодійність


Цьогоріч на 8 березня СП «Миті» привітали літніх і одиноких мешканок Київського пансіонату ветеранів праці – десять бабусь, яких спіткала самотня старість, отримали у подарунок продукцію соціального підприємства та квіти. А у липні допомогли незвичайному безхатьку із важкою долею – за своє життя чоловік встиг відбути покарання (за цей час рідні продали хату, де він був прописаний), захищав країну на сході, був поранений, потрапив у госпіталь, де йому діагностували туберкульоз. Нині безхатько мешкає у вагончику. «Миті» підтримали чоловіка, надавши йому кошти на першочергове — продукти , ліки , засоби гігієни, спідню білизну. Надалі для нього намагатимуться знайти житло і зробити реєстрацію в столиці.

Ще один напрям соціальної діяльності «Митей» — допомога киянці Євгенії Лисовенко, волонтеру та ветеринару, яка опікується міськими тваринами, викинутими на вулицю, професійно лікує їх та знаходить чотирилапим нові родини.

Усі ці види підтримки «Миті» надає за рахунок зароблених коштів, до клієнтів з метою збору коштів на благодійність не звертаються. «Ми хочемо бути сучасним економічно успішним підприємством, яке робить ставку на якість своєї продукції, а не просить у покупців гроші на благодійність. До того ж, у суспільстві сформувалась «втома» від великої кількості благодійників, які просять фінансово їх підтримати. З воєнними подіями в Україні зросла недовіра до благодійних організацій, які безвідповідально користувались своїм статусом і збирали кошти в громади, не звітуючи за їх використання», — каже Лада Булах.

Замолоді для грантів

Якщо починали «Миті» із мила, то наразі лінійка засобів гігієни розширилася – шампуні, у тому числі тверді, скраби для тіла і обличчя, креми, бальзами для губ та тверді парфуми. Сировину закуповують у українських постачальників у Дніпрі та Одесі. Кажуть, що шукають тільки якісну і натуральну.

соціальне підприємство "Миті"

Один з видів продукції соціального підприємства «Миті»

Підприємство не дає зовнішньої реклами, продукцію просувають за рахунок «сарафанного радіо», сторінки у Facebook та власного сайта, планують також вийти у Instagram. У «Митей» вже є покупці з Київської області, Західної України, Чернігова, Черкас.

У найближчий час «Митям» ще треба буде вийти на самоокупність, оскільки бізнес досі потребує додаткових вливань (на сплату оренди, для залучення більшої кількості людей на виробництво).

Участь у грантових конкурсах і програмах поки залишається у перспективі, адже для цього необхідно, аби підприємство вже було прибутковим. Наприклад, умовою для отримання гранту по Програмі соціального інвестування WNISEF є беззбитковість протягом року присутності на ринку. «Ми ще замолоді для них» — кажуть на підприємстві.

Засновниця бізнесу хоче автоматизувати працю, придбавши устаткування для її замішування і розливу, адже досі працюють вручну. «Плануємо вийти із цією ідеєю на «Спільнокошт». Тоді вироби будуть однакової форми, ваги. Звичайно, продукція менше відповідатиме характеристиці «ручна робота», проте поліпшиться її якість», — зазначає директорка «Митей». Автоматизація праці та підвищення якості допоможе підприємству триматися курсу на соціальну допомогу. Щоб не зійти з цього шляху і міняти на краще долі людей, «Миті» постійно шукають нові вектори розвитку та міняються самі.

Галина Єрмоленко

Полезная информация? Возможно, она пригодится и твоим друзьям. Поделись в соцсетях!


Понравился материал? Читай наш паблик-аккаунт в Viber , каждый вечер мы публикуем там по 3 самых интересных материала за день!

Есть что рассказать? Напиши нам колонку !

Похожие новости:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

146 queries in 0,185 seconds.