
Європейський Парламент підтримав візову лібералізацію для України. 521 європарламентарів 6 квітня проголосували за це рішення, після чого нашій державі залишається дочекатися лише підтвердження від послів ЄС та Європейської Ради. Вірогідно, вже на початку літа 2017 року українці з біометричними паспортами зможуть безперешкодно перетинати кордони Євросоюзу та перебувати там до 90 днів щопівроку.
Фактор посилення на фоні виходу Британії
Вистраждане рішення Європарламенту засвідчує спроможність країни здійснювати необхідні перетворення. Так, повільніше, ніж сподівалися багато з її громадян та наші європейські партнери, дійсно, часто за принципом «крок вперед — два назад», проте 144 необхідних для «безвізу» корекції законодавства були ухвалені.
Інша причина затримки надання безвізового режиму Україні — ухвалення європейськими інституціями механізму скасування наданого безвізового режиму. У такий спосіб європейські політики вирішили не лише запобігти надмірним темпам міграції до ЕС, але і створили механізм стимулювання перетворень у країнах, що прагнуть до зближення з Європейським Союзом. Тому і представникам вітчизняної політичної еліти, і пересічним громадянам, які захочуть імітувати виконання правил, варто начуватися та бути пильними – розплата може бути швидкою та болісною.
Європейські політики доволі відверто говорять, что всередині ЕС сьогодні практично немає впевненості у майбутньому об’єднання. Brexit змусив європейських керівників шукати нові змісти існування ЄС, і Україна, до речі, виглядає не лише захисником від російської агресії, але і фактором посилення для Євросоюзу. Проте нинішня невизначеність з майбутнім ЄС не применшує значення отримання Україною безвізового режиму.
Перетерпіти реформи і вийти в зону розвитку
Безвізовий режим поширюється лише на власників біометричних паспортів. Нині на руках українців біля 3 мільйонів подібних документів, проте їхня кількість буде швидко збільшуватися — міністр внутрішніх справ Арсен Аваков запевняє, що його відомство зможе щороку випускати 1,5 мільйони біометричних паспортів.
Ще кілька років тому біля 70% наших співвітчизників ніколи не полишали межі регіону проживання, а перебування в культурній ізоляції підвищує ризик стати жертвою маніпуляцій про «Європу, що загниває».
У можливості на власні очі переконатися, що європейська інтеграція спроможна давати позитивні результати, а реформи варто перетерпіти, аби завдяки ним вийти на траєкторію розвитку, власне, і є найбільша на сьогодні можливість безвізового режиму. Через його запровадження ЄС демонструє усвідомлення доцільності зближення з Україною.
Пошук нової якості
Голосуванню за надання Україні безвізового режиму з ЄС російські та проросійські медіа приділили підвищену увагу. Якщо вірити їхнім публікаціям, то безвіз — величезне зло для нашої держави, яке безумовно призведе до відтоку людей, зубожіння населення та вимивання природних багатств держави. Логіка цілком зрозуміла — для Кремля зближення України та Європейського Союзу — максимально неприйнятний сценарій. До речі, низка аналітиків відзначила, що своїм рішенням Європейський Парламент проігнорував позицію Росії, яка воліє вважати нашу державу сферою власних інтересів.
Зближення України та ЄС, яке є цілком вірогідним після запровадження безвізу, може стати випробуванням для українських політиків, якщо вони виявляться не в змозі швидко та суттєво збільшити ефективність своєї роботи. Знайомство з життям сусідів, безумовно, підштовхне громадян України до пошуку політиків нової якості, спроможних створювати європейські реалії всередині держави, а не лише декларувати подібні бажання.
Євген Магда, «Вісті COOP»