Податкова консультація: на які пільги в оподаткуванні можуть розраховувати працівники


монеты на столе
МультипедиЯ

Щороку, після прийняття Закону про Держбюджет на поточний рік, яким затверджується розмір мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, у бухгалтерів прийнято цікавитися новими розмірами пільг в оподаткуванні працівників, які залежать від цих двох величин. Працівникам також буде цікаво дізнатися, на які пільги в оподаткуванні вони можуть розраховувати.

 

Хто та за яких умов може платити менше податків?

Кожен платник податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплати, на суму податкової соціальної пільги (ПСП), але за умови, що зарплата не перевищує встановленої суми. У 2018 р. це 2470 грн. і впродовж року вона є незмінною. Ця сума визначається як добуток від множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня (1762 грн.) на 1,4 і округлення результату до найближчих 10 грн.

Є так звана звичайна ПСП (у 2018 р. вона становить 881 грн. і приймається на рівні 100%) і підвищені ПСП — в розмірі 150% (1321,50 грн.) та 200% (1762 грн.) від звичайної. Розмір звичайної ПСП — 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня (1762 грн.) і впродовж року — також є незмінним. Застосування ПСП виглядає таким чином.

Припустимо, зарплата працівника 2500 грн. Якщо працівник не користується ПСП, то сума утриманого із зарплати ПДФО становитиме 450 грн. (2500х18/100, де 18 — ставка ПДФО). Якщо працівник користується ПСП, то сума податку до утримання становитиме 291,42 грн. У цьому випадку оподатковуваний дохід не 2500 грн., а 2500–881=1619 грн., сума нарахованої зарплати зменшується на суму ПСП.

Не може бути застосована ПСП до:

  • доходів платника податку, інших ніж зарплата;
  • зарплати, якщо працівник одночасно отримує з бюджету стипендію чи грошове забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців. Наприклад, працюючий студент, що отримує з бюджету стипендію, незалежно від розміру зарплати, права на ПСП не матиме. Так само не можуть скористатися правом на ПСП працівники, які проходять військову службу та отримують середню зарплату на підприємстві, тому що отримують грошове забезпечення з бюджету;
  • доходу підприємця чи іншої самозайнятої особи. Це означає, що якщо підприємець одночасно працює за трудовим договором і займається підприємницькою діяльністю, то до його зарплати може бути застосовано ПСП (якщо дохід дозволяє), а до доходу від підприємницької діяльності — ні.

Читайте: В Украине для электромобилей отменили налоги при импорте

Більше шансів на пільги – у батьків

Через те, що мінімальна зарплата у 2018 р. (3723 грн.) значно перевищує суму доходу (зарплати), що дає право на отримання ПСП (2470 грн.), то скористатися правом на ПСП може не так багато працівників. Більше шансів скористатися ПСП у тих, хто має дітей.

Так, відповідно до пп. 169.1.2 ПКУ платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на ПСП в розмірі 881 грн. у розрахунку на кожну таку дитину за умови, що зарплата не перевищує добутку 2470 грн. і відповідної кількості дітей.

Відповідно до пп. 169.1.3 ПКУ платник податку, який:

  • є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником — у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років;
  • утримує дитину-інваліда — у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років,

має право на ПСП в розмірі 1321,50 грн. за умови, що зарплата не перевищує добутку 2470,00 грн. і відповідної кількості дітей.

Наприклад, якщо одинока мати має двох дітей до 18 років, а її зарплата не перевищує 4540 грн. (2470х2), то вона може скористатися ПСП в сумі 2643 грн. (1321,50х2) і дохід до оподаткування становитиме не 4540 грн., а 1897 грн. Відтак «на руки» вона отримає більшу суму.

Такими ПСП на умовах підвищеної зарплати, кратній кількості дітей, може скористатися тільки один із батьків, другий має право на підвищену ПСП, якщо його зарплата не перевищуватиме 2470 грн. Для отримання ПСП працівник має подати заяву, але тільки за одним місцем роботи на свій вибір, і надати документи, що дають право на ПСП.

Як отримати пільгу?

Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, подає:

  • копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;
  • копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

 

Одинока матір, батько, вдова, вдівець або опікун, піклувальник, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, подають:

  • копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ із зазначенням відомостей про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;
  • копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
  • копію свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть (якщо із заявою звертається вдова або вдівець);
  • копію паспорта.

 

Платник податку, який утримує дитину-інваліда віком до 18 років, подає:

  • копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживав (проживала) до прибуття в Україну;
  • копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
  • пенсійне посвідчення дитини або довідку медико-соціальної експертизи для заявника, який утримує дитину-інваліда віком від 16 до 18 років;
  • медичний висновок, виданий закладами МОЗ в установленому порядку (якщо із заявою звертається платник податку, який утримує дитину-інваліда віком до 16 років).

 

Дмитро Починок,

консультант з питань бухгалтерського обліку й оподаткування

Текст публікується за згодою «Вісті СО-ОР»

 

Полезная информация? Возможно, она пригодится и твоим друзьям. Поделись в соцсетях!


Понравился материал? Читай наш паблик-аккаунт в Viber , каждый вечер мы публикуем там по 3 самых интересных материала за день!

Есть что рассказать? Напиши нам колонку !

Похожие новости:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

142 queries in 0,300 seconds.