Повертаємо своє: покрокова інструкція з відшкодування «сувенірного» ПДВ


Возмещение НДС
Rolling Out

У кого є можливості й бажання, той нині відкриває для себе Європу або вже традиційно проводить свою відпустку на її чудових курортах. І як же тут обійтися без приємних покупок — теж залежно від гаманця — великих або ж просто милих сувенірів.

Хто хоче скористатися нагодою і повернути частину витраченого на покупки за кордоном, шукає  словосполучення Tax Free (або Tax Refund), на вхідних дверях або біля кас магазинів. Але у справі відшкодування сплаченого ПДВ правила плавно змінюються, тож публікуємо найсвіжіші дані.

Що відшкодовують і кому

У багатьох закордонних магазинах можна побачити на дверях напис Tax Free або Tax Refund і поруч із ним логотипи однієї із систем, які забезпечують повернення ПДВ зі сплаченої суми. У різних країнах він різний (нижче табличка із прикладами). Повертають його не всім — тільки нерезидентам (у країнах ЄС — нерезидентам ЄС у цілому).

Якщо громадянин України перебуває на навчанні або з інших причин на території ЄС від 6 місяців і більше, то йому теж не відшкодують податки при вивезенні товарів. І, звичайно, йому має бути більше 16 років.

І повертають не за всі покупки — зазвичай діє обмеження при покупці в одному магазині протягом одного дня (див. таблицю). Найсуворіше обмеження — у Франції: якщо купили на 175 євро й менше, то квитанцію Tax Free або Tax Refund не видадуть; одне із найлояльніших — у ФРН: видають від 25 євро і вище.

Як правило, не повертають сплачений ПДВ за купівлю продуктів харчування. Але можуть повертати за придбані медикаменти, контактні лінзи тощо. У різних країнах діють різні норми. Ці деталі для кожної конкретної країни потрібно уточнити заздалегідь, щоб не було розчарувань.

Де, скільки і з яких покупок відшкодовують ПДВ*

Країна Розмір ПДВ (стандартна ставка і винятки, якщо вони є) Мінімальна сума покупки в одному магазині протягом дня
Великобританія 20% 25 фунтів стерлінгів
Німеччина 19% (книги 7%) 25 євро
Греція 24% (материк і частина островів). Інші — 17% 120 євро
Іспанія 21% (книги 4%) 91 євро
Італія 22% (книги 4%) 155 євро
Нідерланди 21% (книги 6%) 50 євро
Польща 23% (5% медикаменти) 300 злотих
Франція 20% (книги 5,5%) 175 євро

* Вказано не всі країни, в яких здійснюється повернення сплаченого ПДВ при вивезенні товару.

Як це працює

Практично скрізь процедура одержання відшкодування виглядає так:

  1. Заходимо до магазину, позначеного логотипом одного із операторів Tax Free або Tax Refund. Це можуть бути Global Blue (найчастіше зустрічається), а також GWK Travelex, Easy Tax Freeand, Premier Tax Free і Vatfree.com. Що важливо: на сайтах цих операторів, а також на сайтах торговельних точок (мереж) зазвичай можна знайти інформацію про те, із якою із систем вони працюють. Пошук на сайті операторів Tax Refund найчастіше дозволяє шукати за брендом або місцем розташування магазину — тож можливість з’ясувати заздалегідь є.
  2. У процесі купівлі потрібно уточнити до оплати, чи буде видана квитанція Tax Refund.
  3. Після купівлі потрібно зберегти товар в упакованому вигляді, чек про оплату та повністю заповнену квитанцію Tax Refund (важливо — інакше не буде відшкодування).
  4. Перед виїздом із країни ЄС в аеропорту або в іншому місці на сайті відповідного оператора Tax Refund слід знайти підходящий пункт, де є їхній офіс і митний пункт (зазвичай вони розташовуються поруч).
  5. Безпосередньо перед вильотом (виїздом) потрібно завітати до відповідного пункту, пред’явити митниці товар в упакованому вигляді, показати авіаквиток, особисті документи, квитанцію Tax Refund і чеки про оплату. Митниця повинна поставити спеціальний штамп на квитанцію, після чого цей документ передається операторові Tax Refund.
  6. Починаємо одержувати відшкодування. Варіантів, найчастіше, пропонується два: готівкою або на картку. На картку — доведеться почекати кілька банківських днів, але додаткових комісій за зарахування грошей не передбачено. При видачі готівкою стягується комісія: від кількох євро фіксованої суми до кількох відсотків — умови вказані зазвичай на сайті оператора Tax Refund. У крайньому випадку, розмір комісії назве службовець цього оператора, коли пропонуватиме способи виплати відшкодування.

Описаний варіант є найпоширенішим і його можна реалізувати не пізніше 3 місяців з моменту покупки. Що ще зручно — у переважній більшості країн є можливість провести цю процедуру в першому аеропорті із декількох по дорозі додому. Скажімо, якщо часу на пересадку у Франкфурті чи Амстердамі при перельоті з Барселони в Київ виявиться вкрай мало, то можна провести операцію «Tax Refund» прямо в Барселоні, не витрачаючи потім дорогоцінні хвилини.

У разі, якщо покупки перевозяться у ручній поклажі, процедура виглядає саме так, як описано вище. Якщо покупки запаковані у багаж, що здається, ситуація ускладнюється — доведеться попередити службовців під час реєстрації або оператора у віконці «Information» про те, що є потреба провести Tax Refund, щоб вони пояснили, як це робиться у даному аеропорті. Буває, що процедури різняться: є місця, де пункт Tax Refund знаходиться до місця здачі багажу (і check in), є такі, де після.

На що звернути увагу для вдалого відшкодування ПДВ

Важливо приїхати в аеропорт заздалегідь — з урахуванням часу, який потрібен для знаходження пункту Tax Refund і спілкування із його службовцями. Бажано заздалегідь з’ясувати місцезнаходження такого пункту на сайті аеропорту та графік його роботи — бувають ситуації, коли такі пункти закриваються о 23.00, а відкриваються, наприклад, о 7-ій ранку. Якщо пункт закритий, доведеться шукати десь на стіні інструкцію, як діяти у такій ситуації — найчастіше запропонують кинути пакет документів у спеціальний бокс (у конверті, який ще потрібно десь взяти).

Чи є винятки із такої процедури? Так, звичайно. Наприклад, процедура з використанням City Tax Refund — пунктів тих же операторів Tax Refund, але розташованих у центрі міста. Прямо там буде проведена вся процедура, крім останнього кроку. І навіть гроші повернуть — на картку або готівкою (зі сплатою комісії). От тільки залишиться останній момент — квитанцію Tax Refund доведеться таки залишити у пункті виїзду з ЄС або у першому з аеропортів вильоту. Якщо цього не зробити протягом 14—28 днів (у різних країнах цей строк різниться), то повернуту на картку суму відшкодування спишуть назад.

 

Інна Куницька

Полезная информация? Возможно, она пригодится и твоим друзьям. Поделись в соцсетях!


Понравился материал? Читай наш паблик-аккаунт в Viber , каждый вечер мы публикуем там по 3 самых интересных материала за день!

Есть что рассказать? Напиши нам колонку !

Похожие новости:

136 queries in 0,584 seconds.